به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سه شنبه 31 اردیبهشت 98 [ 07:28]
    سطح
    46
    Level completed: 63%, Points required for next Level: 75
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience Points
    تشکرها
    6

تشکرشده 10 در 7 پست

Array

وسواس فکری دارم

سلام به همه ی دوستان و کارشناسان سایت
    راستیتش این مشکلی که تو عنوان تاپیک زدم اصلا برام ناراحت کننده نیست...
    من دانشجوی یکی از رشته ی ها پزشکی هستم ...(سال اول)
    این مشکل رو در خودم پیدا کردم...نمی خوام توضیح بدم از کجا فهمیدم که دچار این مشکل هستم...البته نمی خوام اسمش رو بزارم مشکل...چون بنظرم میشه ازش استفاده ی مفید هم کرد...
    حالا از دوستان خواهش هایی دارم:
    اول این که من اطلاعات پایینی در مورد روانشناسی دارم...یک کمی توضیح درباره ی این بیماری می خواستم
    بعدشم منشاء اش از کجا شروع میشه؟ خودم فکر می کنم از کودکی باشه! ولی چرا؟
    راستیتش من فک می کنم تو ذات خودم باشه بخاطره همینه که می خوام ازش استفاده ی مفید داشته باشم...
    آخرین درخواستی هم که دارم یک کمی درباره ی خصوصیات رفتاری این افراد توضیح بدید....

راستی در مورد وسواس فکری درسی هم باید بگم خدا رو شکر مشکلی ندارم...البته شاید اوایل دوران دبیرستان که درسم خوب نبود داشتم ولی الان درس رو راحت می خونم.

2. کاربر روبرو از پست مفید Milad1 تشکرکرده است .

roze sepid (پنجشنبه 15 فروردین 92)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    46
    دستاوردها:
    تشکرها
    6

تشکرشده 10 در 7 پست

Array
    خواهشا نظرتون رو بگید

عضو همراه

آخرین بازدید
    شنبه 29 بهمن 01 [ 12:00]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.0%
    دستاوردها:
    SocialTagger First ClassVeteranOverdrive25000 Experience Points
    تشکرها
    6,932

تشکرشده 6,903 در 1,648 پست

Array
    سلام میلاد جان.

پستت هیچ اطلاعاتی در خودش نداره که بشه بر اون اساس بهت کمک کرد.

اگه میخوای در مورد وسواس فکری اطلاعات جمع کنی، بهتره توی گوگل سرچ کنی. من اینکارو انجام دادم و دو تا از مطالب رو برات میذارم، اما خودت میتونی خیلی متمرکز تر و مفیدتر از من اینکارو انجام بدی.

وسواس فکری-عملی چیست؟

وسواس فکری-عملی بیماری است که در آن فرد افکاری ناخواسته داشته و اعمالی را بارها و بارها تکرار می کند. همه ی ما در زندگی عادی خود، عادات و روتین های بخصوصی داریم، مثل مسواک زدن دندان هایمان قبل از خواب. اما، افرادی که مبتلا به این روان رنجوری هستند، عادات رفتاری دارند که سد راه زندگی روزانه شان است.

اکثر افراد مبتلا به این روان رنجوری، خود می دانند که افکار و اعمالشان بی معنا و غیر ضروری است، اما قادر به نادیده گرفتن آن یا خودداری از انجام آن نیستند.

وسواس فکری چیست؟

وسواس فکری شامل ایده ها، نظرات، انگیزه هایی است که مرتباً به ذهن فرد هجوم می آورد. فردی که مبتلا به این روان رنجوری است، به هیچ عنوان دوست ندارد چنین افکاری داشته باشد و آنها را آزار دهنده می داند، اما قادر به کنترل آنها نیست. گاهی اوقات این افکار هر از گاهی به سراغ فرد می آیند و گاهی اوقات مرتباً ذهن او را اشغال می کنند.

وسواس عملی چیست؟

افکار وسواسی فرد را مضطرب و هراسان می کند. این افراد سعی می کنند با انجام اعمالی بخصوص بنابر قانونی که برای خود می سازند، از شر این افکار خلاص شوند. این رفتارها، وسواس عملی نامیده می شود. برای مثال، فرد مبتلا به این روان رنجوری، ممکن است افکار وسواسی درمورد ترس از میکروب داشته باشد، از اینرو بعد از رفتن به توالت، دستهای خود را بارها و بارها می شوید. انجام این اعمال باعث میشود تا این افکار به طور موقت از فرد دور شوند. اما وقتی این اضطراب و ترس بازمیگردد، کار فرد مبتلا دوباره از نو آغاز می شود.

برخی وسواس های فکری متداول

ترس از میکروب و کثیفی
    اهمیت دان زیاد به نظم، دقت و درستی
    نگرانی از اینکه کاری به خوبی انجام نشده باشد، حتی وقتی فرد می داند که این مسئله صحت ندارد
    ترس از افکار شیطانی و گناهکارانه
    فکر کردن تمام مدت درمورد یک صدا، تصویر، کلمه یا عدد بخصوص
    نیاز به اطمینان مجدد
    ترس از صدمه زدن به یکی از اعضاء خانواده با یکی از دوستان

برخی وسواس های عملی متداول

شستن و تمیز کردن، مثل شستن دست ها، دوش گرفتن یا مسواک زدن مداوم.
    چک کردن مداوم قفل در و پنجره برای اطمینان یافتن از اینکه قفل هستند یا نه.
    تکرار یک عمل، مثل رفتن و آمدن مدام، نشستن و پا شدن، یا دست زدن به یک چیز بخصوص برای دفعات زیاد.
    منظم و مرتب کردن چیزها به طرق معین
    اعدادی را مداوم حساب کردن
    نگاه داشتن روزنامه ها، ایمیل ها یا چیزهایی که دیگر مورد نیاز نیست.
    مدام به دنبال تصدیق و تایید دیگران بودن.

میزان شیوع بیماری

سالهای متمادی، این روان رنجوری بیماری بسیار نادر بود. تعداد دقیق افراد مبتلا به آن پنهان نگاه داشته می شد، چراکه مردم از روی خجالت مشکل خود را با کسی مطرح نمی کردند. تحقیقات اخیر نشان داده است حدوداً 3 میلیون نفر از آمریکایی بین سنین 18 تا 54 سال ممکن است در طول زندگی خود دچار این بیماری شوند. این بیماری مردان و زنان را به میزان مساوی مبتلا می کند.

علل بیماری

کسی تا به حال علت روشن و آشکاری برای ابتلا به وسواس فکری-عملی پیدا نکرده است. برخی تحقیقات ثابت کرده است که احتمالاً بعضی مواد شیمیایی موجود در مغز، که سِروتونین خوانده می شوند از انجام کاری به طور مکرر توسط فرد جلوگیری به عمل می آورد. فرد مبتلا به این رواتن رونجوری ممکن است میزان کافی سِروتونین در مغز نداشته باشد. بعضی از این بیماران با استفاده از داروهایی که میزان سِروتونین را در مغز افزایش می دهد، تقریباً بهبود می یابند.

سایر بیماری های مرتبط با وسواس فکری-عملی

افراد مبتلا به این روان رنجوری معمولاً مبتلا به سایر اضطراب ها مثل فوبیا (ترس بی پایه و اساس) –مثل ترس از عنکبوت یا ترس از پرواز کردن) و یا حملات وحشتزدگی نیز می باشند.

این افراد همچنین ممکن است مبتلا به افسردگی، اختلال تغذیه، یا اختلال در یادگیری مثل خوانش پریشی نیز باشند.

داشتن یک یا دو مورد از این بیماری ها باعث دشوارتر شدن تشخیص و درمان میشود. از اینرو، بهتر درمورد هر علائمی که در خود مشاهده می کنید، با پزشک خود مشورت کنید، حتی اگر آن اختلال باعث خجالت شما شود.

طریقه ی درمان

برای درمان روان رنجوری وسواس فکری-عملی، داروهای زیادی موجود می باشد. این داروها شامل کلومیپرامین (آنافرانیل)، فلوئوکستین (پروزاک)، سِرترالین (زولوفت)، پاروکستین (پاکسیل)، و فلووکسامین (لوواکس) می باشد. این داروها می توانند عوارض جانبی مثل خشکی دهان، حالت تهوع و خواب آلودگی داشته باشد. گاهی اوقات روی عملکرد جنسی فرد نیز تاثیرگذار است.

تحت راهنمایی های یک متخصص درمانی خوب، رفتار درمانی نیز برای مداوای این روان رنجوری انجام می گیرد. در رفتار درمانی، افراد مبتلا با موقعیت هایی روبه رو می شوند که اضطراب و وسواس فکری آنها را افزایش می دهد. بعد متخصص آنها را تشویق میکند تا دست به آن اعمال وسواسی نزند و احساسات عصبی خود را کنترل کند. مثلاً کسی که وسواس فکری درمورد میکروب و کثیفی دارد، ترغیب می شود تا از یک دستشویی عمومی استفاده کرده و دست های خود را فقط یک مرتبه بشوید. برای استفاده از این متد، فرد مبتل باید قادر باشد میزن بالای اضطراب تحمیل شده بر او را تحمل کند. در طول زمان رفتار درمانی باعث از بین رفتن علائم این بیماری خواهد شد.

علایم بیماری وسواس فکری

================================================== ================================================== ======

وسواس فکری

مجموعه: مشاوره خانواده

اختلال وسواس فکری عملی اغلب موضوع لطیفه‌ها ، بذله گویی‌ها و شوخی‌ها بوده است. برخلاف الگوهای کلیشه‌ای ، اختلال وسواس فکری عملی واقعی موضوعی خنده‌دار نیست. وسواس یک اختلال اضطرابی دارای پایه زیست شناختی است که اغلب از کودکی شروع می‌شود و ممکن است الگوی خانوادگی داشته باشد. اختلال وسواس فکری - علمی با وسواس‌های فکری ، رفتارهای اجباری و یا هر دو آنها مشخص می‌گردد.

وسواس‌های فکری افکار یا تجسم‌های نا خوانده‌ای هستند که به صورت مکرر وارد آگاهی می‌گردند. در حالی که رفتارهای اجباری ، در ظاهر امر رفتارها و عادات مکرر غیر قابل توقف هستند که شخص با هدف کاهش ناراحتی و اضطراب خود آنها را انجام می‌دهد. هم افکار وسواسی و هم رفتارهای اجباری معمولا توسط خود مبتلایان به آنها غیر واقع گرایانه و غیر منطقی ارزیابی می‌شوند، اما مبتلایان ، خود را ناتوان از متوقف کردن آنها می‌دانند.

نشانه‌های وسواس
    گرچه انواع افکار و رفتارها در اغلب موارد از شخصی به شخص دیگر فرق می‌کند، بعضی از الگوها مشترک هستند. به عنوان مثال ، مبتلایان به وسواس امکان دارد در وارسی‌های مکرر درگیر گردند. این عمل ممکن است به صورت وارسی درها و کلیدها جهت کسب اطمینان ، خاموش کردن همه وسایل ، قرار دادن کلیدها در مکان خاص و از قبیل آنها باشد. بعضی از مردم ممکن است بصورت افراطی از طریق دست شستن و تمیز کردن مکرر از میکروب‌ها اجتناب نمایند.

بعضی از مردم ممکن است تشریفات رفتاری ویژه‌ای در مورد فعالیت‌های روزمره داشته باشند، از قبیل: پوشیدن یا در آوردن لباس به شیوه و نظم خاص ، وارد شدن یا ترک کردن خانه یا اتاق به شیوه‌ای معین ، سعی در تکرار (یا اجتناب از تکرار) یک عمل یا فکر خاصی به تعداد مشخص جهت بدست آوردن خوشبختی و غیره. در بعضی موارد رفتارهای مرتبط با سایر اختلال‌ها ، از قبیل بی‌اشتهایی عصبی ، پراشتهایی و جنون موکندن (کندن موها ، کندن مژه‌ها) می‌توانند کیفیت وسواس به خود بگیرند.

خیلی مهم است که به این نکته توجه داشته باشید که بسیاری از مردم بعضی از الگوهای رفتاری و فکری فوق را در دوره‌ای از زندگی خود تجربه می‌کنند، بدون اینکه به اختلال وسواس فکری - عملی مبتلا باشند. به عنوان مثال ، وارسی درها جهت ایجاد امنیت بیشتر و یا شستن دست‌ها بعد از مواجه شدن با میکروب‌ها امری طبیعی است.

آیا هر نوع توجه به پاکیزگی نشانه وسواس است؟
    نشان دادن درجاتی از پاکیزگی و توجه به جزئیات متناسب به نظر می‌رسد و حتی به هنگام رشد و بالغ شدن به عنوان نشانه‌هایی از بلوغ در کودکان در نظر گرفته می‌شود. همین طور ، هر کسی یک شیوه و اسلوب برای انجام کارهای خود دارد. فقط زمانی که افکار و رفتارها به طور افراطی مکرر بود ، و یا به جای کمک ، در فعالیتهای روزمره زندگی تداخل کرد، باید به اختلال وسواس مظنون بود. بنابراین ، افراد دارای اختلال وسواس زمان زیادی را صرف انجام تشریفات یا اجتناب از رفتارهای (خاص) می‌کنند، طوری که مسائل مهم زندگی‌شان مورد غفلت قرار می‌گیرد.

آنها آن‌قدر زمان صرف بهداشت شخصی خود می‌کنند که از کلاس جا می‌مانند. آنها ممکن است آنقدر نگران میکروب و آلودگی باشند که از صرف غذا در سالن غذاخوری و به همراه دوستان‌شان خودداری نمایند. آنها همچنین ممکن است به خاطر ترس و شرمندگی از فاش شدن نشانه‌های وسواسی‌شان در پیش دیگران از فعالیتهای اجتماعی خودداری کنند.

دریافت کمک
    اگر شما فکر می‌کنید که خودتان و یا کسی که شما می‌شناسید، از اختلال وسواس رنج می‌برد (می‌برید) با یک متخصص بهداشت روانی مشاوره نمایید. اختلال وسواس فکری ـ عملی، اختلالی است که می‌توان به آن از طریق مشاوره ، رفتار درمانی و یا دارو درمانی کمک کرد.منبع:daneshnameh.roshd.ir
    وسواس فکری

هر اتفاق بدی، یه اتفاق خوبه...

5. کاربر روبرو از پست مفید میشل تشکرکرده است .

Pooh (چهارشنبه 23 مرداد 92)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    46
    دستاوردها:
    تشکرها
    6

تشکرشده 10 در 7 پست

Array
    ^^ممنون میشل

یکی دیگه از نشونه های من اینه که به یکسری مسائل خیلی تو ذهنم شاخ و برگ می دم...حالا این شاخ برگ دادن می تونه مفید باشه یا می تونه مضر...که این رو در متن بالا ذکر نکرده بود

7. کاربر روبرو از پست مفید Milad1 تشکرکرده است .

میشل (جمعه 16 فروردین 92)

عضو عادی

آخرین بازدید
    جمعه 25 مرداد 92 [ 16:54]
    سطح
    1
    Level completed: 15%, Points required for next Level: 42
    تشکرها
    0

تشکرشده 2 در 2 پست

Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط Milad1 نمایش پست ها
    این مشکل رو در خودم پیدا کردم...نمی خوام توضیح بدم از کجا فهمیدم که دچار این مشکل هستم...البته نمی خوام اسمش رو بزارم مشکل...چون بنظرم میشه ازش استفاده ی مفید هم کرد...
    اول این که من اطلاعات پایینی در مورد روانشناسی دارم...یک کمی توضیح درباره ی این بیماری می خواستم
    راستیتش من فک می کنم تو ذات خودم باشه بخاطره همینه که می خوام ازش استفاده ی مفید داشته باشم...
    آخرین درخواستی هم که دارم یک کمی درباره ی خصوصیات رفتاری این افراد توضیح بدید....

راستی در مورد وسواس فکری درسی هم باید بگم خدا رو شکر مشکلی ندارم...البته شاید اوایل دوران دبیرستان که درسم خوب نبود داشتم ولی الان درس رو راحت می خونم.
    با سلام
    دوستان توضیحات تقریبا کاملی درباره وسواس داده اند .من خودم 15 سال است که وسواس فکری دارم و تازه پارسال فهمیدم چیه. 4 سال و نیم است که تحت نظر روانپزشک هستم و داروهای ضد افسردگی میخورم . من قرصهای زیادی میخوردم و فکر میکردم همه شان مربوط به افسردگی است پارسال با مراجعه به روانشناس بالینی فهمیدم مشکل اصلی من وسواس فکری شدید بوده .جلسه بعد که پیش روانپزشکم رفتم او به من گفت تو وسواس فکری متمایل به اسکیزو فرنی داری و بعضی از داروهایی که خوردی مربوط به آن است .بعد از گذشت مدتی و با افزایش بینش من در مورد بیماری افسردگی و وسواس و مصرف طولانی مدت قرصهای ضد افسردگی به لطف خداوند افسردگی ام کاملا کاهش محسوسی پیدا کرد.
    من پارسال فهمیدم در سال 77 که سوم دبیرستان بودم وسواس فکری شدیدی برای من شروع شده که با کاهش تمرکز فکر موجب افت تحصیلی من که شاگرد درسخوانی بوده ام شده و این روند منج

- - - Updated - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط Milad1 نمایش پست ها

با سلام
    دوستان توضیحات تقریبا کاملی درباره وسواس داده اند .من خودم 15 سال است که وسواس فکری دارم و تازه پارسال فهمیدم چیه. 4 سال و نیم است که تحت نظر روانپزشک هستم و داروهای ضد افسردگی میخورم . من قرصهای زیادی میخوردم و فکر میکردم همه شان مربوط به افسردگی است پارسال با مراجعه به روانشناس بالینی فهمیدم مشکل اصلی من وسواس فکری شدید بوده .جلسه بعد که پیش روانپزشکم رفتم او به من گفت تو وسواس فکری متمایل به اسکیزو فرنی داری و بعضی از داروهایی که خوردی مربوط به آن است .بعد از گذشت مدتی و با افزایش بینش من در مورد بیماری افسردگی و وسواس و مصرف طولانی مدت قرصهای ضد افسردگی به لطف خداوند افسردگی ام کاملا کاهش محسوسی پیدا کرد.
    من پارسال فهمیدم در سال 77 که سوم دبیرستان بودم وسواس فکری شدیدی برای من شروع شده که با کاهش تمرکز فکر موجب افت تحصیلی من که شاگرد درسخوانی بوده ام شده و این روند منج

- - - Updated - - -

با سلام
    من پارسال فهمیدم در سال 77 که سوم دبیرستان بودم وسواس فکری شدیدی برای من شروع شده که با کاهش تمرکز فکر موجب افت تحصیلی من که شاگرد درسخوانی بوده ام شده و این روند منجر به افسردگی شده.
    من پیش دانشگاهی را در 7 سال تمام کردم و سال 86 به دانشگاه پیام نور رشته حسابداری رفتم در طول 5 سال حتی یک جلسه هم کلاس نرفتم و نهایتا در سال 91 با پاس کردن مجموع 46 واحد از دانشگاه انصراف دادم.
    دو بیماری وسواس فکری و افسردگی زندگی عادی مرا خراب کردند و من آنقدر شدت بیماری ام زیاد بود که متوجه هیچی نمیشدم و گذر زمان را احساس نمیکردم.
    از سال گذشته و با تغییر بعضی از داروها و مشاوره با روانشناس بالینی بهتر شدم .مرا بخاطر پرگوئی ام ببخش و به نکاتی که در زیر مینوسم توجه کن:
    1-بیماری وسواس تو چه فکری چه عملی اگر خفیف باشد با مراجعه به روانشناس بالینی حل میشود در صورتی که احساس میکنی این بیماری اوقات زیادی از تو را در روز هدر میدهد بصورت همزمان به متخصص اعصاب و روان (روانپزشک) و روانشناس بالینی مراجعه کن .مراجعه به هردو روند درمانت را سرعت میبخشد .روانپزشک با تجویز دارو و روان شناس بالینی با روشهای مختلف درمانی تو را کمک خواهند کرد.تاکید میکنم روانشناس بالینی بالینی بالینی
    2- تمرینات ریلاکسیشن و مدیتیشن یا یوگا را در برنامه روزانه خود قرار بده.
    3-کش نازکی به دور مچ دستت ببند و هر بار که افکار بیهوده و تکراری سراغت آمدند کش را بکش تا درد مختصری را حس کنی.
    4-تا حد امکان خود را به فعالیت وادار کن.
    5-هرگاه افکار بیهوده و تکراری سراغت آمدند دستت را بر زمین بکوب و با گفتن لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم از جایت بلند شو.
    6-ذکر لا اله الا الله و صلوات را زیاد تکرار کن.
    7- سوره ناس را مرتب بخوان.
    8-در صورتی که شخص دلسوزی در اطراف خود داری از او بخواه که به روش زیر کمکت کند.
    تو شروع به فکر کردن به افکار بیهوده کن و از او بخواه بعد از چند دقیقه با صدای بلند بگوید ایست و رشته افکار تو را پاره کند.
    9-سعی کن بینشت را در مورد وسواس بالا ببری البته تا انجا که تو را از درمان بیماری ناامید نکند زیرا که این بیماری براحتی قابل درمان است.
    فکر کنم برای فعلا کافی باشد.
    التماس دعا

9. کاربر روبرو از پست مفید ebrahim.m1361 تشکرکرده است .

نگارگر 1986 (چهارشنبه 23 مرداد 92)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)